Pacientů s Crohnovou chorobou je v Česku téměř 20 000. Žádná terapie nedokáže toto chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu spolehlivě vyléčit, jen potlačit a regulovat. Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střeva, které se může vyskytovat téměř ve všech částech trávicího ústrojí. A touto nemocí trpí statisticky čím dál víc lidí. Proto je jasné, že budoucí maminky si pokládají otázky, jak tato nemoc ovlivní průběh těhotenství. Mohu vůbec otěhotnět? Jak bude vypadat těhotenství? Co medikace? A jak na tom bude miminko?
Co je typické pro Crohnovu chorobu?
Všeobecnými příznaky je úbytek energie, únava, ztráta chuti k jídlu a někdy horečnaté stavy, ale hlavní příznaky jsou spjaty s trávicím ústrojím. Jsou to nepravidelné střevní pohyby, výjimkou není ani krev ve stolici a jsou také uváděny těžké průjmy. Bolest může mít formu záchvatů anebo může být trvalá. Nevolnost a zvracení jsou rovněž velmi časté. A to se rozhodně nedá označit za optimální stav budoucí maminky.
Jak otěhotnět s Crohnem?
Otěhotnět lze i „s Crohnem“. Na základě studií, ve kterých byl posuzován vliv Crohnovy choroby na průběh těhotenství a zdraví narozeného dítěte, lze říci, že přibližně 85 % žen s Crohnovou chorobou mělo normální nekomplikované těhotenství.
Ženy s Crohnovou nemocí však musí velmi plánovat, protože vrchol výskytu Crohnovy choroby je mezi 18 a 35 lety, čili v reprodukčním věku. Žena s touto nemocí by měla početí plánovat vždy do klidové fáze. Ve stádiu, kdy se nemoc neprojevuje, nebývá plodnost nijak ovlivněna, ale v období relapsu čili období, kdy je nemoc aktivní, může být přechodně snížena. Je třeba tedy sladit zdravotní stav a medikaci, o to vše se postará ošetřující lékař.
V každém případě se ukazuje, že ženy se střevními záněty mívají méně dětí než ostatní, jedná se však o dobrovolné rozhodnutí. Především kvůli obavám o průběh těhotenství a o zdraví ještě nenarozeného dítěte, protože ženy i během těhotenství stále užívají léky.