Těhotenská cukrovka je poměrně častým metabolickým onemocněním v těhotenství. Gestační diabetes se nevyhne necelým 4% Evropanek. Ovšem proč vzniká diabetes v těhotenství, dosud přesně objasněno není. Co může způsobit tento typ cukrovky? Jak může ovlivnit plod? A jak se těhotenská cukrovka léčí?
Co je gestační diabetes?
Těhotenská cukrovka je porucha metabolizmu sacharidů, která propuká během těhotenství. Při těhotenské cukrovce neprodukuje slinivka břišní dostatek inzulinu, který je potřeba pro úpravu hladiny glukózy v krvi. Glukóza pak přechází ve velkém množství do krve plodu, u kterého vyvolává nadměrnou produkci inzulínu. Těhotenská cukrovka se obvykle objevuje až ve druhé polovině těhotenství.
Jak probíhá těhotenská cukrovka?
Protože hladiny krevního cukru jsou jen mírně zvýšené, většinou žena nemá vůbec žádné obtíže. Zvýšená hladina cukru v krvi však proniká přes placentu k dítěti, kde následně může vést ke komplikacím těhotenství. Včasnou diagnózou a léčbou se hladiny krevního cukru normalizují a ke komplikacím těhotenství a porodu nedochází. Proto se dnes provádí vyšetřování všech těhotných žen na přítomnost těhotenské cukrovky. Tento test je součástí vyšetření těhotných žen ve druhém trimestru.
Jak probíhá vyšetření?
Přítomnost cukrovky se vyšetřuje tzv. orálním glukózovým tolerančním testem oGTT. Tento test se provádí u žen s přítomnými rizikovými faktory pro těhotenský diabetes v 16. - 18. týdnu těhotenství, u všech ostatních žen mezi 24. - 28. týdnem těhotenství.
Zátěžový glukózový toleranční test se provádí nalačno, pacientka by neměla před testem tři dny omezovat příjem sacharidů a měla by mít normální fyzickou zátěž. Při vyšetření se podává 250 ml testačního nápoje s glukózou, který je potřeba vypít během 5 – 10 minut. A následně hodnoty porovnají. Pokud vyjde test pozitivně, je nasazena diabetická dieta.
Jak gestační diabetes může ovlivnit vývoj dítěte?
Cukrovka vzniká až v průběhu těhotenství, kdy jsou již základní orgány dítěte vyvinuty. Není tedy příčinou vrozených vývojových vad, tak jak tomu může být u žen, které měly diabetes ještě před otěhotněním. Neléčený a špatně kontrolovaný gestační diabetes může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Zdravá slinivka dítěte začne produkovat více svého vlastního inzulinu ke zvládnutí těchto vyšších hodnot glykémie. Dítě získává více energie než je potřebné k běžnému růstu a vývoji a ukládá ji ve formě tuku. Dítě je větší, než odpovídá týdnu těhotenství. Porod velkého dítěte může vést k řadě komplikací během porodu. Děti se zvýšenou porodní váhou jsou ve větším riziku vzniku obezity a diabetu 2. typu v pozdějším věku.