Předadopční péče je tu především pro ty situace, kdy je třeba ověřit, zda je možné navázat mezi náhradními rodiči a dítětem skutečné rodinné vztahy. Na jaké konkrétní body se soud zaměří, než rozhodne, zda dítě svěří do předpěstounské péče? A jak dlouho trvá předadopční péče, než dojde k úplnému osvojení? A musí vždy před adopcí tato forma péče? Toto jsou základní otázky, které jsou zodpovězeny článkem.
Jedná se o proces, který se realizuje před adopcí samotnou. Pojem předadopční péče je ukotven v §69 Zákon č. 94/1963Sb. Předadopční péče je důležitá zejména proto, aby se zjistilo, zda budoucí rodiče jsou schopni se o dítě opravdu postarat a dát mu vše, co potřebuje a vyžaduje. Účelem je tedy adaptace na novou životní situaci pro nové rodiče i dítě. Soud o předání dítěte do péče před osvojením tzv. předadopční péči rozhodne až poté, co prošetří vzájemné vztahy mezi dítětem a osvojitele.
A zaměří se především na:
- osobnost a zdravotní stav osvojitele, dále na jeho sociální prostředí, se zřetelem na bydlení a domácnost, dále je posuzována schopnost osvojitele pečovat o dítě a záměr, který vedl osvojitele k osvojení,
- osobnost a zdravotní stav dítěte, sociální prostředí, ze kterého dítě pochází, a dále je posuzován právní statut dítěte,
- etnické, náboženské a kulturní prostředí dítěte a osvojitele,
- dobu, po kterou bylo dítě v péči osvojitele.
Před rozhodnutím soudu o osvojení musí být dítě nejméně po dobu 6 měsíců v péči budoucího osvojitele, a to na jeho náklady.
- Doba, po kterou trvá předadopční péče, musí vést k přesvědčivému zjištění, že se mezi osvojitelem a dítětem se vytvořil takový poměr, jaký je smyslem a cílem osvojení.
Pokud se pěstoun rozhodne osvojit dítě svěřené mu do pěstounské péče, není vyžadováno, aby dítě pobývalo v předadopční péči pěstouna na jeho náklady.
- To platí i v případech, kdy se rozhodne osvojit dítě, jiná fyzická osoba než rodič.
- Stejně tak v případech, kdy se rozhodne osvojit dítě poručník, který o dítě osobně pečuje.